Polecamy

Co zrobić w sytuacji, gdy drukarka nie rozpoznaje nowego...

Druk w formacie A3 – poradnik wyboru drukarki A3

Drukowanie w domu

Jaki jest najlepszy papier do drukowania w domu?

W większości przypadków zależy to całkowicie od tego, co chcesz wydrukować, czy są to wysokiej jakości zdjęcia do wyświetlenia w całym domu, czy bardziej ogólne dokumenty słowne do archiwizacji. Niezależnie od celu istnieje rodzaj papieru, który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Powszechna terminologia papierowa

Pierwszym wyzwaniem dla każdego perfekcyjnego wyboru papieru jest zrozumienie, jaka jest dokładnie różnica między typami. Oto kilka wspólnych terminów, które trzeba zrozumieć, aby dokonać świadomego wyboru.

1. Waga i grubość

Gramatura i grubość papieru, jak napisano na puszce, daje dokładne wymiary danego papieru.

  • Waga jest zazwyczaj podawana w gramach do metrów kwadratowych (gsm) i waha się od najniższej jakości przy 80gsm do 170gsm. Wszystko co przekracza 170gsm jest klasyfikowane jako deska.
  • Grubość papieru można mierzyć w milach, mm lub suwmiarkach (grubość papieru w tysięcznych częściach cala).

Należy być nieco ostrożnym przy sprawdzaniu tych danych, ponieważ nie ma dokładnej korelacji pomiędzy wagą i grubością papieru.

2. Jasność papieru (OBA)

Jasność papieru, a dokładniej mówiąc - jego biel, różni się w zależności od rodzaju papieru. Papier w stanie naturalnym ma kolor kremowy lub biało-zielony, ale podczas produkcji można uzyskać efekt czystej bieli poprzez dodanie optycznych środków rozjaśniających (OBA). OBA są fluorescencyjnymi związkami chemicznymi, które oszukują oko i sprawiają, że biel jest jaśniejsza niż ta, która pojawia się naturalnie. Robią to poprzez odbicie niebieskiego światła od papieru, efekt stworzony przez pochłanianie promieni ultrafioletowych, a następnie uwolnienie tej energii w czasie jako widoczne niebieskie światło.

Jaśniejszy biały papier jest często preferowany przez fotografów do tworzenia wyraźnych i precyzyjnych obrazów, jednak warto zauważyć, że OBA z czasem się psują. Oznacza to, że podczas gdy sam atrament w ogóle się nie rozkłada, papier w końcu powróci do swojego naturalnego stanu bieli.

Powinieneś być w stanie stwierdzić, czy papier zawiera OBA, patrząc na to, jak kolor jest opisany. Wszystko, co jest wymienione jako jasnobiałe, prawdopodobnie będzie je zawierać, podczas gdy te, które są wymienione jako kolor naturalny, będą wolne od OBA.

3. DMax

Wartość DMax papieru odnosi się do odcienia czerni, który może być wyświetlany na papierze. Wyższe wartości DMax mogą powodować większe zagęszczenie czerni, czyniąc tekst lub obrazy bardziej efektownymi.

Papier przeznaczony specjalnie do zdjęć powinien mieć wartość DMax 2 i więcej, aby umożliwić uzyskanie bardziej zróżnicowanych odcieni. Papier matowy, tradycyjnie stosowany do drukowania dokumentów atramentowych, zwykle ma wartość DMax mniejszą niż 2, ponieważ jest bardziej chłonny, a farba ma tendencję do rozchodzenia się, co zmniejsza gęstość punktów.

4. Tekstura powierzchni

Ma to znaczenie tylko dla tych, którzy chcą drukować dzieła sztuki. Dostępna jest szeroka gama tekstur, od szorstkich, z fakturą po bardzo błyszczące.

Rodzaje papieru i ich zastosowanie

Przyjrzyjmy się typom papieru preferowanym do drukowania zdjęć i dokumentów.

Papier do zdjęć

Drukowanie zdjęć jest jednym z bardziej wyspecjalizowanych zadań drukowania, które będziesz wykonywać na domowej drukarce, i takim, w którym jakość papieru naprawdę robi różnicę. Papiery fotograficzne zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić Ci najwyższą jakość obrazu i ożywić obiekt. Istnieją różne wykończenia, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu tego celu:

  • Błyszczące wykończenie: Najczęściej stosowane wykończenie dla papieru fotograficznego. Błyszczyk powstaje poprzez nadanie połysku konkretnej powłoce chemicznej, która zapewnia gładkie wykończenie pomagające wyróżnić szczegóły dla świetnie wyglądających zdjęć i projektów. Jest to idealne rozwiązanie do tworzenia olśniewających kolorów i realistycznych obrazów o fotograficznej jakości. Często występują skale połysku, dzięki czemu można wybierać między powłokami o ultra wysokim połysku a bardziej normalnymi.
  • Satynowe wykończenie: Środkowa droga między lakierami błyszczącymi i nie błyszczącymi, satyna zapewnia pewien stopień wyczucia lub połysku bez bezpośredniego połysku.
  • Wykończenie matowe: Przeciwieństwo błyszczącego, matowego papieru fotograficznego nie oferuje żadnego wykończenia i dlatego jest często tańszą opcją. Jest również dobrym wyborem dla ciemniejszych zdjęć, takich jak zdjęcia czarno-białe, ze względu na jego zdolność do tworzenia głębokich, ostrych kolorów i tekstu.

Papier do dokumentów

Papier do dokumentów to nieco prostsza sprawa. Wynika to w dużej mierze z faktu, że Twoje wybory będą w ramach spektrum matowego, a wszelkie zmiany będą wynikały z wagi i jasności.

  • Jasność: Jasność papieru może dyktować, jak żywe kolory i litery pojawiają się na Twoim papierze. Im wyższa jasność, tym wyraźniejsza jest jakość wydruku.
  • Waga: Waga papieru jest najlepiej dopasowana do typu drukarki, którą posiadasz. Znalezienie normalnej lub idealnej gramatury drukarki pomaga uniknąć zacięć i sprawia, że drukowanie jest bardziej ekonomiczne. W przypadku dokumentów dwustronnych lub bardziej profesjonalnych, dobre są większe gramatury, aby zapobiec "przebiciu się".

Zobacz

Drukowanie zdjęć – poradnik

Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której wspomnienia z urlopu staną się tylko...

Jak drukować zdjęcia w domu? Posłuchaj rad!

Tym razem chcemy powiedzieć nieco o drukowaniu zdjęć be wychodzenia z domu. Zima ma się ku...

Druk w formacie A3 – poradnik wyboru drukarki A3

Szukając drukarki najczęściej skupiamy się na urządzeniach, które będą drukować w...