Polecamy

Przewodnik po prawidłowej dezynfekcji biura

Jaka jest różnica pomiędzy tuszem i tonerem?

Wymiana tuszu i tonera

W jaki sposób wyczyścić tusz, który zasechł?

Czy spotkała Cie kiedyś przykra niespodzianka w postaci zaschniętego tuszu w drukarce? Z taką sytuacją musi liczyć się każda osoba, która przez dłuższy czas nie korzystała ze swojej drukarki. Paski na papierze z wydrukiem, rozmazania, białe plamy lub całkowity brak druku to najbardziej charakterystyczne objawy świadczące o tym, że zasechł nam tusz w drukarce. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak wyczyścić dysze. Specjalny płyn do czyszczenia dysz Czyszczenie dysz wkładów to czynność, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo trudna. Zanim jednak zabierzesz się za czyszczenie dysz, musisz wybrać się na zakupy. Do wyczyszczenia dysz potrzebny jest specjalny płyn. Tego rodzaju preparaty sprzedaje większość sklepów komputerowych. Dodatkowo przyda się także strzykawka lub rurka i pojemniczek, do którego przelejemy czy wstrzykniemy płyn czyszcząc dysze. Zaczynamy od włączenia drukarki. Czekamy do chwili, aż dysze ustawią się w takiej pozycji, że będziemy mogli wyjąć je bez problemu. Bardzo często, gdy pokrywa jest otwarta, dysze z pojemnikami na tusz przesuwają się do środka. Oczywiście etap ten może wyglądać w naszej drukarce trochę inaczej, wszystko zależy od tego jakim modelem dysponujemy. Wyjmujemy zbiorniczki i kładziemy je na podstawce, na którą wcześniej wylaliśmy trochę płynu. Zostawiamy je tak na 12 godzin. Nie możemy zapomnieć też o tym, że także głowice należy przeczyścić.

Inne sposoby do wykonania w domu

Nie zawsze chcemy czy możemy wydać pieniądze na zakup specjalnego płynu do czyszczenia zbiorniczka z zaschniętym tuszem. W takiej sytuacji możemy skorzystać z domowych sposobów. Są one bardziej ekonomiczne i czasem równie skuteczne jak specjalistyczny preparat. Do czyszczenia dysz najlepiej jest użyć zwykłej ciepłej wody. Jest ona lepszym środkiem do przeczyszczenia zaschniętego tuszu niż zalecany przez wiele osób spirytus, denaturat czy rozpuszczalnik. Ciepłą wodę nalewamy do pojemnika, wkładamy do niego szmatkę, na której ustawiamy zbiorniczek, pozostawiamy na godzinę. Jeśli przerwa w drukowaniu nie była zbyt długa, godzina powinna wystarczyć. Jeśli jednak z drukarki nie korzystaliśmy bardzo długo, zbiorniczek pozostawiamy na 2-3 godziny. Po upływie zalecanego czasu za pomocą strzykawki odciągamy niewielką ilość tuszu poprzez dyszę. Następnie osuszamy ją używając miękkiej szmatki. Suchy zbiorniczek montujemy na oczyszczonych głowicach. Taki zabieg powinien sprawić, że drukarka znów będzie drukować bez żadnych problemów.

Lepiej zapobiegać

Problemom spowodowanym przez zaschnięte pojemniki z tuszem najlepiej jest zapobiegać. Rozwiązaniem, które warto polecić jest regularne przedmuchiwanie zarówno głowic jak i dysz tuszu. Możemy także je odsysać pod ciśnieniem, przepychać i przecierać lekko zwilżoną szmatką. Bardzo dobrze działa na nie także para. Szybki i dobry efekt osiągniemy kierując wylot czajnika z gotującą się wodą na dysze. Ale uwaga! Musimy pilnować, aby tusz w czasie tego zabiegu się nie doszło do zagrzania się tuszu.

Zobacz

Jak montować zamienniki tuszów w drukarkach HP?

W 1470 roku istniało siedemnaście zakładów drukarskich, dwadzieścia lat później było...

Wymieniamy tusz w drukarce Epson: kilka...

W jaki sposób wymieniać tusz w drukarce marki Epson? Wymiana tuszu w drukarkach marki Epson...

Powody, dla których zamiennik tuszu może nie...

Na kupno zamienników tuszu decyduje się wielu użytkowników. Sytuacje, w których zamiennik...