Co zrobić w sytuacji, gdy drukarka nie rozpoznaje nowego tonera/tuszu?
W 99% przypadków tusze i tonery, w tym także zamienniki, które mamy w swojej ofercie działają e drukarce bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności. Trzeba tylko zdjąć wszystkie zabezpieczenia, a następnie włożyć toner/tusz do drukarki. Niestety, pozostaje 1%, kiedy trzeba wspomóc się pewnymi sztuczkami. W naszym artykule wyjaśniamy co zrobić, kiedy nie działa tusz/toner bez konieczności zgłaszania reklamacji.
1.Drukarka nie rozpoznaje tuszu. Pojawia się błąd tuszu lub komunikat „wymień tusz/toner”
W takim przypadku pierwszym, co należy zrobić jest odłączenie drukarki od prądu na około 10 – 15 sekund. Następnie należy ją ponownie podłączyć. Dzięki temu dochodzi do zresetowania starych ustawień tuszu/tonera. W wielu przypadkach problem wówczas znika. W przypadku takiego błędu można również wyjąć tusz/toner, a następnie przeczyścić elektroniczny chip. Ten element odpowiada bowiem za komunikację z urządzeniem. Jeżeli chip jest brudny, może pojawiać się błąd. W wielu wypadkach tym, co pomaga jest już samo wyjęcie, a następnie włożenie tonera/tuszu.
2.Po zainstalowaniu tuszu/tonera wydruk jest słaby
W tym wypadku sytuacja jest inna w zależności od tego, czy chodzi o tusz, czy toner. Każdy z nich ma bowiem swoje charakterystyczne objawy.Jeśli chodzi o tusz, wszystko zależy od budowy drukarki. Odnosząc się do słabej jakości wydruku, budowę drukarki dzieli się na dwa rodzaje. Dostępne są drukarki mające wbudowaną głowicę. Wkłada się do nich niewielkie zbiorniczki wypełnione tuszem. Za nadruk odpowiada mechanizm drukarki. Jeśli drukarka nie ma wbudowanej głowicy, wkłada się do niej kartridż, w którym znajduje się głowica.
Jeśli chodzi o tusze pozbawione głowic, to problemem, który pojawia się najczęściej jest słaba jakość kolorów. W tym przypadku problem pojawia się najczęściej na skutek zapchania głowicy powietrzem bądź zaschniętego tuszu. Aby wyczyścić dysze, należy w urządzeniu ustawić „Czyszczenie głowicy”. Zdarza się, że taki zabieg należy powtórzyć kilka razy. Kiedy jednak sytuacja jest ekstremalna, pomoc serwisu może okazać się niezbędna.
Jeśli chodzi o tusz z głowicą, warto zacząć od powtórzenia czynności opisanych przez nas w poprzednim podpunkcie. Jeśli nie rozwiąże to problemu, można potrzymać kartridż nad gorącą wodą. Chodzi o to, aby para wodna miała dostęp do miejsca, z którego wydostaje się tusz. Tonery to sytuacja niestety dużo bardziej skomplikowana. Wyróżnia się tonery z wbudowanym bębnem drukującym, a także tonery z bębnem wymiennym. W przypadku tonerów z bębnem słabo widoczny nadruk może wynikać ze zbrylonego proszku. Jeśli na każdej wydrukowanej stronie toner pozostawia ślad bądź pojawia się czarny pasek, bęben jest uszkodzony. Oznacza to, że toner trzeba wtedy odesłać do reklamacji.W przypadku tonerów bez bębna paski i ślady pozostawione na wydruku są konsekwencją bębna, który w tym przypadku jest częścią oddzielną. Wymienienie bębna jest naprawdę proste i nastręcza większych problemów niż wymiana tonera. Bęben nie kosztuje wiele. W takich tonerach czasami pojawia się problem związany ze słabym wydrukiem.
Zobacz
W jaki sposób wyczyścić tusz, który zasechł?
Czy spotkała Cie kiedyś przykra niespodzianka w postaci zaschniętego tuszu w drukarce? Z...
Jak montować zamienniki tuszów w drukarkach HP?
W 1470 roku istniało siedemnaście zakładów drukarskich, dwadzieścia lat później było...
Wymieniamy tusz w drukarce Epson: kilka...
W jaki sposób wymieniać tusz w drukarce marki Epson? Wymiana tuszu w drukarkach marki Epson...