Polecamy

Uważajcie: Zarazki na twoim biurku

Czy można zapobiec wysychaniu tuszu do drukarki?

Oryginały czy zamienniki?

Zamienniki tuszów do drukarek Hewlett-Packard: ranking

Postanowiliśmy przetestować pięć zamienników tuszy do drukarek HP. Wybraliśmy te, które oferuje czterech najbardziej znanych producentów.

Jak wyglądały nasze testy?

Do wykonania testów wybraliśmy drukarkę HP DeskJet 2130. Testom poddaliśmy zamienniki HP 652. Testowaliśmy 5 zestawów zamienników wybranych z oferty 4 producentów. Aby wyeliminować błędy i uśrednić wyniki każdy z produktów testowaliśmy używając dwóch pakietów próbek. Na wypadek, gdyby któryś z pakietów uległ awarii, mieliśmy przygotowany trzeci, zapasowy zestaw. Przeprowadzony przez nas test polegał na tym, że ciągle drukowaliśmy liczący 5 stron dokument. Drukowaliśmy go non stop do momentu, w którym tusz całkowicie się wyczerpał. Do testu wybraliśmy dokument, który zawierał nie tylko elementy tekstowe, ale także grafikę.

Test wykazał, że między deklaracją producenta a liczbą stron, które zostały w jego trakcie wydrukowane wystąpiły znaczne różnice. W firmowym laboratorium „PC Worlda” do testowania użyliśmy własnego testowego dokumentu. Deklaracje zamieszczane przez producenta powstały na podstawie liczby wydruków z wykorzystaniem próbnika spełniającego normę ISO/IEC 24734:2014. Dokonaliśmy nie tylko weryfikacji liczby zadrukowanych stron, ale sprawdziliśmy również masę atramentu, która znajdowała się w każdym kartridżu. Wystąpiły drobne różnice między tym co deklarował producent, a otrzymanymi przez nas wynikami. Z uwagi jednak na to, ze tusz osadza się w elementach zasobnikach, były to różnice do przyjęcia. W ostatniej części testu dokonaliśmy sprawdzenia jakości wydruków tekstowych i graficznych, sprawdziliśmy także, w jakim stopniu są one odporne na ścieranie.Wnioski z testu.

Ranking zamienników tuszów do drukarek marki HPDrukowanie to najważniejsze zadanie zamiennika. Z tym zadaniem nie poradziły sobie w tegorocznym teście aż dwa produkty. Oczywiście zawsze można złożyć reklamację, jednak nikt nie zrekompensuje straconego czasu. Laboratorium „PC Worlda” nie może więc polecić zamienników, które zostały wyprodukowane przez Accura i JetWorld. Przypuszczalnie problemy z zamiennikami do drukarek HP wynikają z faktu, iż wszystkie marki, których produkty testowaliśmy wykorzystują refabrykowane surowce. Znaczy to, że kartridże wykonano na bazie zużytych, ale oryginalnych zasobników HP, ale dopełniono je i dodano nowe oznaczenia. W niektórych przypadkach zmianie mogły ulec także nakładki ze stykami. Jest to rozwiązanie dopuszczalne, własność intelektualne HP nie zostaje bowiem naruszona, a finalny produkt jest w stu procentach kompatybilny. Jednak ze strony producenta wymaga to bardzo dużej staranności i wykonania odpowiednich testów produkcyjnych. Ryzyko awarii zwiększa się w przypadku wysokiego stopnia zużycia zbiornika i elektroniki.W teście najlepsze wyniki uzyskały zamienniki tuszów, których producentami są takie marki, jak Activejet, Black Point, TelForceOne. Zestaw zamienników TFO jest o ponad 20 zł droższy niż oryginalny tusz HP. Różnica ta wynika z rewelacyjnej wydajności zamiennika.

Zobacz

Jaki toner do drukarki laserowej jest najlepszy?

Drukarki laserowe do druku wykorzystują tonery. Są one sprzedawane w specjalnych kasetach. Na...

Jaki tusz do drukarki HP?

Wybierając tusze, należy kierować się przede wszystkim typem i modelem drukarki, do której...

Dlaczego warto kupować oryginalne tonery i tusze?

W bardzo wielu firmach koszty eksploatacji drukarek są na tyle wysokie, że ich właściciele...