Polecamy

Jak skonfigurować grafikę do drukowania punktowego UV i folii

Dlaczego warto używać oryginalnych tuszy i tonerów?

Poradnik

Jak skonfigurować grafikę do drukowania punktowego UV i folii

​Nadruki z efektami specjalnymi, takimi jak spot UV lub nadruk na folii, są często wykorzystywane do dodania elementu luksusu w celu uratowania zaproszenia na randkę, kartki z życzeniami lub wizytówki. Jeśli chcesz dodać kilka specjalnych szczegółów do swoich wydruków, musisz dostarczyć swoje dzieło sztuki w określonym formacie. Wynika to z procesu i maszyn potrzebnych do dodawania efektów takich jak foliowanie lub obszary lakierowania punktowego do drukowanych materiałów. Poniżej znajduje się przewodnik, który krok po kroku pomoże Ci w przygotowaniu Twojego dzieła sztuki. Ale najpierw przyjrzyjmy się tym efektom specjalnym i zobaczmy, w jaki sposób można je wykorzystać do ulepszenia Twoich wydruków. 

Co to jest Spot UV? 

Spot UV" to termin stosowany do nakładania lakierów na określone części drukowanego dokumentu, takie jak logo lub tekst, w celu uzyskania lśniącego i lekko uniesionego efektu. Lakiery są zazwyczaj nakładane na całą stronę, aby nadać jej błyszczące lub matowe wykończenie, ale gdy są stosowane do Spot UV, dodatkowa płyta jest używana do nadrukowania lakieru na żądane obszary wzoru. Określenie "UV" odnosi się do ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, które jest wykorzystywane do szybkiego wysuszenia powłoki lakieru, co daje efekt połysku. Przy kreatywnym zastosowaniu, Spot UV może naprawdę nadać nadrukom pewną głębię lub teksturę. SpotUV jest stosowany comonly na wizytówkach. Nakładanie Spot UV na wierzch elementów obrazu, takich jak pęcherzyki powietrza czy skóra węża, tworzy efektywną, ale nieoczekiwaną teksturę. 

Co to jest drukowanie folią? 

Czasami nazywany blokowaniem lub tłoczeniem folii, drukowanie folią jest procesem nakładania cienkiej warstwy metalicznej lub pigmentowanej folii na papier przy użyciu kombinacji ciepła, magnezu lub mosiądzu metalowego matrycy i dużego nacisku. Folia jest również środkiem nieprzezroczystym, co oznacza, że kolor nie zmieni się po nałożeniu na nią ciemnego koloru. Na przykład, biała folia nadrukowana na czarnej karcie. Jeśli szukasz czegoś, co nada Twojemu zapisowi zaproszenia na randkę lub logo firmy naprawdę luksusowe wykończenie, zdecyduj się na druk foliowy. Z folią dostępną w ogromnej gamie kolorów, wybór jasnego odcienia może naprawdę sprawić, że Twoja firma będzie wyglądać wyjątkowo markowo i wyjątkowo. 

W jaki sposób mogę przygotować swoje dzieło do druku? 

Podczas gdy zarówno punktowe wykończenia UV jak i foliowanie różnią się od siebie, proces przygotowania Twojego dzieła do druku jest dokładnie taki sam. Do tworzenia plików grafiki konieczne jest użycie programu wektorowego, takiego jak Adobe Illustrator lub InDesign. Unikaj używania rastrowych lub bitmapowych typów plików, takich jak JPG, ponieważ spowoduje to powstanie matrycy z poszarpanymi krawędziami i może skończyć się okropnie. Kiedy już zdecydujesz, gdzie chcesz zastosować efekt specjalny do swojego projektu, będziesz musiał stworzyć 2 oddzielne pliki gotowe do druku. Postępuj zgodnie z poniższymi 6 krokami, aby uzyskać idealne pliki gotowe do druku: (Dla tego przykładu użyto programu Adobe Illustrator) 

 • Krok 1 Zacznij od stworzenia swojego projektu w wybranym programie wektorowym. Zapisz plik jako PDF z dopiskiem "_FULL_DESIGN" dodanym do nazwy pliku. Plik ten może zostać wysłany razem z Twoimi ostatecznymi plikami do druku, dzięki czemu drukarka będzie miała pojęcie, jak powinien wyglądać pełny projekt. Będzie on używany tylko jako wizualne odniesienie i nie będzie używany podczas procesu drukowania.  Zalecane jest tworzenie grafiki w tym samym programie wektorowym, którego zamierzasz użyć w poniższych krokach. 
 • Krok 2 Teraz będziesz musiał stworzyć 2 różne dokumenty - jeden z TYLKO tymi elementami, do których chcesz zastosować efekt i drugi, który zawiera wszystko inne.  Rozpocznij od wybrania elementów, do których chcesz zastosować efekt. Następnie "wytnij" te elementy z dokumentu, korzystając z menu Edycja > Wytnij lub polecenia klawiaturowego Cmd+X (Mac) Ctrl+X (Win).Możesz wkleić te elementy do nowego dokumentu lub na nowej warstwie w tym samym dokumencie. Korzystanie z opcji Edycja > Wklej infront zwykle pomaga zapewnić, że elementy zostaną wklejone dokładnie w tym samym miejscu dokumentu. Jeśli wystąpi jakiekolwiek przesunięcie w obrębie dokumentu, będzie to miało wpływ na wynik końcowy. Rozdziel elementy projektu w 2 oddzielnych plikach lub użyj panelu warstw (pokazanego po prawej stronie), aby utworzyć warstwy dla każdego zestawu elementów. 
 • Krok 3 Następnie te elementy będą musiały zostać przekonwertowane na kolor spotowy. Wybierz wszystkie elementy, a następnie utwórz nową próbkę z panelu próbników. Ustaw "Typ koloru" na "Kolor spotowy", a "Tryb koloru" na "CMYK". Dobrym pomysłem jest również ustawienie nazwy koloru na "Spot UV/Foil", aby był on łatwo rozpoznawalny. Można wybrać dowolny kolor, pod warunkiem, że jest to kolor 100%, bez odcieni. Na przykład 100% cyjan lub magenta lub czarny zrobi tę sztuczkę. Stwórz nową próbkę z panelu próbek i ustaw ją na wybrany przez siebie kolor 100% punktowy. 
 • Krok 4 Powinieneś również przekształcić dowolny tekst, do którego chcesz zastosować efekt na kontury. W tym celu wybierz element tekstowy i przekonwertuj go na kontury, wybierając Typ > Utwórz kontury z menu opcji u góry. 
 • Krok 5 Na koniec należy zapisać nowe pliki i wyraźnie je oznaczyć, aby mogły zostać wysłane do drukarki.  Po pierwsze, weź plik z elementami, do których chcesz zastosować efekt. Jeśli pracujesz z warstwami, będziesz musiał wyłączyć/ukryć wszystkie pozostałe warstwy. Wybierz Save as > PDF i dodaj "_SPOT/FOIL_PLATE" na końcu nazwy pliku.  Następnie wybierz plik z wszystkimi elementami nie będącymi efektami (lub wybierz warstwę i wyłącz wszystkie inne warstwy), a następnie wybierz Zapisz jako > PDF, a następnie dodaj "_DESIGN_PLATE" na końcu nazwy pliku. …

Teraz możesz wysłać swoje 2 pliki gotowe do druku (oraz plik wizualny pełnego projektu) na wybraną przez siebie drukarkę! Drukarka połączy te 2 pliki, aby stworzyć ostateczny gotowy projekt. 

Co należy zrobić?

 • Wybierz miękką lub matową laminację Wybierz laminację z promieniowaniem UV, aby naprawdę wyskoczyć! 
 • Pamiętaj, że mniej znaczy zawsze więcej, jeśli chodzi o efektywne aplikacje. Użyj tych efektów, aby wzmocnić pewne obszary projektu, takie jak konkretne słowa, logo lub elementy projektu, takie jak linie lub obramowania. 
 • Jeśli to możliwe, należy zdecydować się na użycie czcionki bezszeryfowej w przypadku stosowania folii lub punktowego promieniowania UV. Te typy czcionek nadają się znacznie lepiej do tych efektów i zawsze dają znacznie ostrzejsze rezultaty, zwłaszcza w przypadku małego tekstu. 
 • Bądź kreatywny! Zastosowanie punktowego promieniowania UV na wierzchu obrazu może nadać mu zaskakującą teksturę, np. szorstkość skóry węża lub połysk jakiegoś szkła. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i zastosuj te efekty kreatywnie do części swojego projektu, aby naprawdę coś powiedzieć! 

Czego nie należy zrobić?

 • Nie wypełniaj dużych powierzchni folią Unikaj używania dużych powierzchni folii, ponieważ może to być bardzo trudne do wykonania. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wygładzić osłonę ochronną na telefonie komórkowym bez kurzu i kieszeni powietrznych, zrozumiesz, że osiągnięcie gładkiego wykończenia może być prawie niemożliwe. 
 • Nie stosować efektu na bardzo drobne detale Unikać prób foliowania lub dostrajania UV drobnego tekstu lub bardzo drobnych szczegółów. Najcieńsza część linii musi mieć minimalną szerokość 1mm - więc użycie tych efektów na przykład na małych czcionkach szeryfowych nie da dobrych rezultatów. Tekst powinien mieć 7 lub więcej punktów, aby aplikacja była skuteczna. 
 • NIE WOLNO miec efektu bleeding z krawędzi strony Unikaj obszarów tych do krawędzi strony lub w poprzek linii zagięcia. Zawsze należy pozostawić około 2 mm wolnej przestrzeni wokół krawędzi, aby uniknąć złuszczania się po przycięciu lub złożeniu strony do rozmiaru. 
 • Nie zostawiaj go zbyt późno, aby złożyć zamówienie Unikaj składania zamówień na produkty z folią lub spot uv w ostatniej chwili. Oba te efekty wymagają czasu na wyprodukowanie. Od stworzenia matrycy metalowej, przez ustawienie potrzebnych maszyn, aż po czas suszenia. Proces ten nie może być przyspieszony, dlatego należy spodziewać się około tygodnia na przetwarzanie i dostawę.

Zobacz

Nacinarka do kartonu - co warto wiedzieć

Prowadząc magazyn czy firmę wysyłkową masz do czynienia z olbrzymią ilością kartonów. I...

Leasing urządzeń drukujących - czy to się...

Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą, czy dużą firmę, drukarka jest jednym z...

Jak zapobiegać smugom z mopa

Czy nie nienawidzisz, kiedy poświęcasz czas i energię na mopowanie podłóg, tylko po to, aby...